Świebodzin DK92. Wypadek dwóch samochodów osobowych i ciężarówki

W dniu 13 grudnia 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych i samochodu ciężarowego na drodze krajowej DK92. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzinie oraz OSP Rusinów.

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia trzech pojazdów: dwóch samochodów osobowych, jednego ciężarowego z naczepą. Droga krajowa nr 92 była całkowicie zablokowana. Samochód BMW 5 stał na pasie awaryjnym, przodem w kierunku Poznania. Samochód BMW 3 stał na środku drogi, obrócony bokiem do kierunku jazdy w kierunku Świecka. Samochód ciężarowy przewożący drewno konstrukcyjne znajdował się na pasie awaryjnym w odległości 300 metrów od samochodów osobowych, w kierunku granicy. Samochodem BMW 5 podróżowały dwie osoby, jedna opuściła pojazd o własnych siłach i znajdowała się na zewnątrz, druga wewnątrz pojazdu. Samochodem BMW 3 podróżowały 2 osoby, jedna osoba znajdowała się wewnątrz pojazdu na tylnej kanapie, druga osoba, przytomna znajdowała się pod pojazdem. Kierujący pojazdem ciężarowym nie odniósł żadnych obrażeń.

Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji uszkodzonych pojazdów, dotarciu do osób poszkodowanych oraz udzieleniu KPP. W początkowej fazie działań, ze względu na zdarzenie mnogie priorytetem było jak najszybsze udzielenie pomocy wszystkim poszkodowanym. Jedynie kierowca samochodu ciężarowego nie wymagał pomocy medycznej. Dwóm osobom z samochodu BMW 5 udzielono pomocy poprzez stabilizacje odcinka szyjnego kręgosłupa, termoizolację oraz wparcie psychiczne. Kierującemu pojazdem BMW 3,  znajdującemu się na tylnej kanapie dokonano stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa oraz wsparto psychiczne. Poszkodowany, który został przygnieciony pojazdem, był przytomny, wydolny krążeniowo i oddechowo, w badaniu urazowym stwierdzono złamanie prawej ręki na wysokości kości ramieniowej oraz amputacje urazową dwóch kończyn dolnych na wysokości kości piszczelowych. Strażacy przed przystąpieniem do podniesienia pojazdu, na obu kończynach, na wysokości pachwin założyli opaski uciskowe. Do czasu przebycia Zespołu Ratownictwa Medycznego prowadzone było wsparcie psychiczne, tlenoterapia, stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa oraz termoizolacja. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego przejął działania medyczne przy poszkodowanym. Po zabezpieczeniu i podaniu leków podniesiono pojazd przy użyciu sprzętu pneumatycznego i ewakuowano na nosze typu deska. Pozostałe czynności, które wykonali Strażacy podczas działań polegały na ograniczeniu wycieków płynów eksploatacyjnych oraz odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach.