Rusinów. Droga S3 dachowanie samochodu osobowego

W dniu 27 czerwca 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące dachowania samochodu osobowego z przyczepką jadącego drogą S3 w kierunku Gorzowa Wlkp. Do zgłoszenia zostały zadysponowane zastępy z JR-G Świebodzin.

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do dachowania samochodu osobowego z przyczepką. Samochodem podróżowały dwie osoby, które opuściły pojazd przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej. Samochód i przyczepka znajdowały się na pasie w kierunku Gorzowa Wlkp. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o całkowitym zamknięciu drogi. Poszkodowani znajdowali się poza drogą na pasie zieleni. Byli przytomni i poruszali się o własnych siłach. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom biorącym udział w zdarzeniu. W tym samym czasie pozostali Strażacy odłączyli zasilanie w rozbitym pojeździe i zakręcili zawór bezpieczeństwa w butli instalacji gazowej.

Po tych czynnościach ratownicy oczekiwali na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego, służb drogowych i Policji. Ze względu na to, że lewy pas drogi S3 był przejezdny Kierujący Działaniami Ratowniczymi nakazał wznowić ruch.

Podczas prowadzenia działań przy przedmiotowym zdarzeniu doszło do drugiego zdarzenia w miejscu pierwszego wypadku. Jeden z podróżujących z powodu nadmiernej prędkości nie zauważył, że samochód jadący przed nim zwalnia i z całym impetem uderzył w jego tył. Do zderzenia doszło na wysokości ustawienia samochodu gaśniczego należącego do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Świebodzina. Po uderzeniu jeden samochód odbił się od barierek, po czym zatrzymał się na środku drogi. Natomiast drugi pojazd w wyniku uderzenia przemieścił się uderzając w samochód z pierwszego zdarzenia.

W tym samym momencie na miejsce dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego. Na szczęście w drugim wypadku nie ucierpiała żadna osoba.