Poważne zdarzenie drogowe na K92

 

Do poważnego zdarzenia drogowego doszło rano 24 października br. na drodze krajowej nr 92. Kierowcy samochodów ciężarowych mogą mówić o… drugim życiu.

Rano, 24 października br. o godzinie 8.26  do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Świebodzinie z centrum powiadamiania ratunkowego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła informacja o czołowym zderzeniu dwóch ciężarówek na wiadukcie drogi krajowej nr 92 przed miejscowością Wilkowo (gmina Świebodzin) i uwięzionym jednym z kierowców.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Ze względu na charakter i miejsce zdarzenia (wiadukt nad magistralą kolejową Warszawa-Berlin) do wypadku udali się p.o. komendanta powiatowego PSP st. kpt. Mariusz Wójcik z zastępcą – oficerem prasowym bryg. Dariuszem Paczesny i p.o. naczelnika wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego bryg. Marcinem Bohuszko.

Po dojeździe na miejsce widok okazał się przerażający. Dwa zestawy samochodów ciężarowych były zespolone ze sobą. Kabiny obu ciężarówek, były doszczętnie zmiażdżone. Po szczegółowym rozpoznaniu ustalono, że pojazdami poruszali się sami kierowcy, którzy o własnych siłach z rozbitych kabin wydostali się przed przybyciem służb ratowniczych. Lekarz przybyłego zespołu ratownictwa medycznego po przebadaniu nie wskazał konieczności ich hospitalizacji.

W zdarzeniu uczestniczył jeszcze samochód dostawczy…
Na wiadukcie realizowane były roboty drogowe, a ruch pojazdów odbywał się wahadłowo. Kierujący dostawczakiem zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącym z przeciwka pojazdom. Nadjeżdżający za nim kierujący ciężarówką prawdopodobnie spóźnił się z reakcją hamowania i nie chcąc uderzyć w tył poprzedzającego go samochód dostawczy zjechał na lewy pas ruchu, wcześniej ocierając się o niego. Niestety, z przeciwnej strony nadjeżdżał samochód ciężarowy. Kierowcy mieli niesamowite szczęście, bo do zderzenia doszło do czołowo-bocznego zderzenia ciężarówek „pasażer-pasażer”.
Kierowca samochodu dostawczego, po pewnym czasie zaczął uskarżać się na ból głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Zespół ratownictwa medycznego przetransportował go do świebodzińskiego szpitala na dalszą diagnostykę.

Przebieg i przyczynę zdarzenia ustala policyjne dochodzenie.