Świebodzin. Ewakuacja marketu.

Tym razem to nie były ćwiczenia.

We wtorek 4 września 2018 r. o godz. 12.35 kierownik jednego ze świebodzińskich marketów poinformował stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Świebodzinie, że wewnątrz obiektu w powietrzu znajduje się jakaś substancja wywołująca reakcje alergiczne u ludzi. Poinformował także, że zarządzona została ewakuacja klientów i personelu.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia kierownik marketu zapewnił, że wszyscy zostali z obiektu ewakuowani, w sumie 80 osób. Strażacy w sprzęcie ochrony układu oddechowego dokonali pomiarów posiadanymi detektorami. Urządzenia nic nie wykazały.

Mając na uwadze, że trzy osoby z podrażnieniami gardeł zespoły ratownictwa medycznego przetransportowały do szpitala na dalszą diagnostykę kierujący działaniem poprosił o zadysponowanie specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Pomiary rozszerzonym spektrum detektorów także nie wykazały obecności w atmosferze gazów niebezpiecznych.

Kierownik marketu poinformował, że przed zdarzeniem w obiekcie przeprowadzane były prace przy instalacji klimatyzacyjnej. Działania zakończono przekazaniem obiektu z zaleceniem wyłączenia systemu klimatyzacyjnego do czasu przeglądu przez odpowiedni serwis.

Przypuszcza się, że podczas prac konserwacyjnych w systemie doszło do ulotnienia się czynnika chłodniczego a po uruchomieniu nadmuchu został on wtłoczony do pomieszczenia sklepowego i podrażnienia dróg oddechowych osób będących w pobliżu kratki wentylacyjne.