Niszczycielska siła Ksawerego.

W nocy z 5 na 6 września 2017 r. przez teren Polski przeszedł orkan Ksawery, który nie oszczędził powiatu świebodzińskiego. Jedna osoba została ranna. Silny wiatr spowodował wiele strat.

Do godziny 8.00 rano odnotowaliśmy 85 interwencji związanych z usuwaniem skutków orkanu. W działania zaangażowanych było w sumie ponad 425 strażaków, zarówno zawodowych jak i OSP. Działały niemal wszystkie jednostki.

Najczęściej usuwano powalone na drogi drzewa. Nie obyło się bez poważniejszych zdarzeń. Na drodze w okolicy Pałcka samochód osobowy wjechał pod powalone na drogę drzewo. Pojazdem podróżowało 5 osób, w tym dwoje dzieci, jedna osoba została uwięziona. Konieczna była interwencja strażaków ze specjalistycznym sprzętem. Po wydobyciu ZRM ranną kobietę z urazem głowy przetransportował do szpitala. Niszczycielską moc orkanu odczuli właściciele budynków. W Staropolu silny wiatr zerwał dach z obory, w Rogozińcu z budynku gospodarczego, w Rusinowie z budynku warsztatowego, w Smardzewie na budynku mieszkalnym na łączeniach rozerwany został dach kryty blachodachówką. Wszystkim zaproponowaliśmy pomoc, przy wsparciu urzędów gmin i strażaków.

Straty nie ominęły właścicieli dwóch samochodów osobowych, którzy nieopatrznie zaparkowali swoje auta pod drzewami na osiedlu Widok w Świebodzinie i przy restauracji w Poźrzadle. Strachu najadła się kobieta, która na drodze do Kosobudza utknęła między dwoma powalonymi drzewami.

Wskutek silnego wiatru doszło do poważnej awarii sieci energetycznej. W tym przypadku dostarczyliśmy dla dwóch osób wspieranych przez respiratory agregaty prądotwórcze podtrzymujące zasilanie aparatury.

W chwili obecnej kontynuowane są działania usuwania skutków orkanu.

Dokładny bilans podamy po zakończeniu działań.