Rogoziniec. Pożar budynku gospodarczego.

W dniu 24 czerwca br. o godz. 22:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie pożaru budynku gospodarczego i możliwości rozprzestrzenienia się pożaru budynku obory, w której znajdowała się trzoda chlewna. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Rogoziniec, gm. Zbąszynek.

Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania zadysponował do zdarzenia 2 zastępy z JRG w Świebodzinie, 2 zastępy z OSP Dąbrówka Wlkp., 2 zastępy z OSP Zbąszynek i jeden zastęp z OSP Rogoziniec. Jak się później okazało zastęp miejscowej OSP podjął pierwsze działania gaśnicze przed otrzymaniem informacji ze stanowiska kierowania. Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że całkowicie objęty pożarem jest budynek gospodarczy, w którym składowano drewno opałowe i urządzenia ogrodowe. Budynek przylegał bezpośrednio do murowanej stodoły, w której znajdowała się trzoda chlewna w ilości 100 sztuk krów i cielaków, a na poddaszu budynku składowana jest słoma w ilości 100 balotów.

Pierwsze przybyłe jednostki OSP zabezpieczyły miejsce zdarzenia, odłączyły zasilanie elektryczne w budynku, oświetliły teren działań oraz podały dwa prądy gaśnicze wody na palący się budynek gospodarczy. Po dojeździe zastępów z JRG kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzje o podaniu dodatkowych dwóch prądów gaśniczych wody w obronie bezpośrednio zagrożonej stodoły. Kamerą termowizyjną sprawdzono ewentualność rozprzestrzenienia się pożaru przez otwory wentylacyjne i okna do budynku stodoły – zagrożenia nie stwierdzono. Po przygaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych i dogaszania pogorzeliska.

W wyniku pożaru spaleniu uległ drewniany budynek gospodarczy, ok. 3 m3 sosnowego drewna opałowego, piła tarczowa, kosiarka oraz rower. Powstałe straty poszkodowany oszacował na kwotę 10 tys. zł., a uratowane mienie określił na kwotę 600 tys. zł.