Pożar w lesie…? To tylko ćwiczenia!

Lasy Państwowe rozpoczęły akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu, która ma na celu ograniczenie możliwości powstania i rozprzestrzenienia się pożaru na obszarach leśnych.

Mając na uwadze właściwe przygotowanie się do działań ratowniczych w tym zakresie, jak co roku, przeprowadziliśmy wspólne ćwiczenia doskonalące jednostek ochrony przeciwpożarowej i Lasów Państwowych. Zajęcia odbyły się 27 kwietna 2017 r. na terenie leśnictwa Lubrza.

Mając na uwadze doświadczenia z ćwiczeń w lasach z ubiegłego roku, tym razem jednym z głównych celów była organizacja systemu dostarczania wody do celów gaśniczych na duże odległości.

W ćwiczeniach udział brały jednostki z JRG PSP Świebodzin oraz OSP z Dąbrówki Wlkp., Jemiołowa, Lubrzy, Nowej Wioski, Rusinowa, Rzeczycy, Szczańca i Zbąszynka, w sumie 40 strażaków.

Założony cel ćwiczeń został osiągnięty. Ciągłość podawania wody na około 2 km przez 120 min. została zapewniona.

Obserwatorami ćwiczeń był mł. bryg. Janusz Drozda – Komendant Powiatowy PSP z Zastępcą bryg. Dariuszem Paczesny oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin Lech Kołdyka wraz z Zastępcą Jarosławem Guzowskim.