Dolisko. Poważny wypadek drogowy.

We wtorek 30 września 2014 roku do poważnego wypadku z udziałem dwóch samochodów ciężarowych doszło na drodze krajowej nr 92. Około godziny 12.35 dyżurny świebodzińskiego pogotowia ratunkowego odebrał bardzo krótką informację. Dzwoniący mężczyzna zapytał tylko czy dyżurny słyszał o wypadku między Portem 2000 a wiaduktem w Buczy. Nic więcej nie powiedział.

Zgłoszenie nie zostało zbagatelizowane. We wskazane miejsce natychmiast ruszył zespół ratownictwa medycznego wespół z dwoma zastępami jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Wiadomość o zdarzeniu okazała się prawdziwa.

W okolicy kolonii Dolisko (gmina Lubrza) ratownicy zastali wypadek. Na jednym poboczu leżało przewrócone ciężarowe Iveco na białoruskich numerach rejestracyjnych, na drugim poboczu, przy drzewie stał MAN na numerach głogowskich (woj. dolnośląskie) z całkowicie rozbitą kabiną. Iveco podróżowało dwoje mężczyzn, z auta wyszli o własnych siłach przed przybyciem służb ratunkowych nie odnosząc obrażeń.

Mniej farta miał kierowca MANa. Kabina pojazdu po uderzeniu w drzewo uległa znacznemu pogięciu i przesunięciu powodując uwięzienie nóg Głogowianina. Na szczęście był przytomny i świadomy wydarzenia.

W pierwszej kolejności strażacy wykonali dostęp do poszkodowanego umożliwiając lekarzom podanie środków uśnieżających ból. Następnie po odciągnięciu kierownicy i wycięciu elementów konstrukcyjnych uwolnili mężczyznę i przekazali medykom.

Kierowca z wieloodłamowymi zmiażdżeniowymi złamaniami stóp przetransportowany został do szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze.

Przyczynę wypadku ustala policyjne dochodzenie.

Opracował
bryg. D. Paczesny