Dąbrówka Wlkp. Pożar w zakładzie przetwórstwa odpadów.

Czternaście zastępów straży pożarnej gasiło hałdę posortowanych odpadów przeznaczonych do recyklingu.

Pożar zauważony został przez rowerzystę poruszającego się ścieżką rowerową biegnącą w pobliżu zakładu w sobotę 29 listopada 2014 roku o godzinie 16.37. Dzwoniący mężczyzna informował, że widzi łunę ognia nad wysypiskiem odpadów.

Mając wcześniejsze doświadczenia, bo to już trzeci pożar w tym zakładzie w ostatnim czasie, dyżurny natychmiast zadysponował dziesięć zastępów strażaków. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się część wysokiego na prawie 7 metrów stosu śmieci o wymiarach około 70×25 metrów!

W pierwszej fazie akcji stłumiono ogień rozprzestrzeniający po powierzchni hałdy. Następnie pracownicy zakładu przy pomocy ciężkiego sprzętu typu fadroma wykonali tzw. „przecinkę” oddzielając palącą się część od wolnej od ognia. Jest to jedyna metoda przeprowadzenia skutecznej akcji gaśniczej tego typu składowisk.

Gaszenie „po powierzchni” to tylko półśrodek, bowiem ogień wnika w głąb nagromadzonych palnych materiałów i nie będąc widoczny rozprzestrzenia się wewnątrz, czekając tylko na dopływ tlenu zawartego w powietrzu.

Po wykonaniu przecinki pozostała żmudna praca polegająca na przerzucaniu i przelewaniu wodą tlących się odpadów. Nad ranem strażacy zaczęli odczuwać zmęczenie, pracowali już ponad 12 godzin. Kolegów z jednostek ze Świebodzina, Dąbrówki Wielkopolskiej, Niekarzyna, Rogozińca, Rusinowa, Smardzewa oraz Zbąszynka zmienili druhowie z Lubrzy, Ołoboku i Skąpego.

Dogaszanie zostało zakończone następnego dnia po godzinie czternastej. W akcji uczestniczyło w sumie 81 strażaków. Zużyto prawie 400 tysięcy litrów wody.

Pogoda nas nie rozpieszczała. Było mroźnie. Uczucie chłodu potęgował silny wiatr. Daliśmy radę.

bryg. Dariusz Paczesny
zastępca komendanta
Państwowej Straży Pożarnej
w Świebodzinie

Foto: Roman Rzepa
         Dziennikarz

http://wolsztyn.naszemiasto.pl/artykul/gmina-zbaszynek-pozar-smieci-wexpolu-w-dabrowce,2625774,artgal,t,id,tm.html#6f23a81005ad7194,1,3,5