Sezon grzewczy w pełni. Pożar sadzy w kominie jest bardzo niebezpieczny.

Okresowe czyszczenie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i kominowych jest obowiązkiem wynikającym nie tylko z przepisów, ale przede wszystkim z rozsądku.

Niestety, wielu myśli, że użytkując nowoczesne piece, to kominów czyścić nie trzeba. Nic bardziej mylnego.

Przewody wentylacyjne należy czyścić co najmniej raz w roku, spalinowe najmniej dwa razy w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z pieca kaflowego lub kominka – cztery razy w roku!

Zaniechanie konserwacji przewodu dymowego doprowadza do osadzania się na ścianach wewnątrz komina sadzy, której zapalanie się powoduje wytworzenie się bardzo wysokiej temperatury, sięgającej nawet do 1200 °C.

Pożar sadzy w kominach jest bardzo niebezpieczny. W okresie grzewczym jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów budynków. Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy należy zamknąć drzwiczki pieca i natychmiast wezwać straż pożarną.

Pod żadnym pozorem nie należy wlewać do palącego się komina wody, nie należy go też przykrywać – może to spowodować jego rozsadzenie.

Mając na uwadze nasze bezpieczeństwo nie żałujmy na wizytę kominiarza z odpowiednimi uprawnieniami, który wyczyści komin, wybierze sadzę przez drzwi rewizyjne. Kominiarz sprawdzi także szczelność przewodu, który wskutek oddziaływania szkodliwych związków chemicznych powstałych w procesie spalania paliwa, na skutek oddziaływania wysokiej temperatury, braku okresowej kontroli i niekorzystnych warunków atmosferycznych może dojść do powstania pęknięć. W tym przypadku o nieszczęście już nietrudno. Z nieszczelnego komina może przedostać się do pomieszczeń nie tylko bardzo toksyczny, bezbarwny i bezwonny „cichy zabójca” – czad ale i ogień.

Pamiętajmy także, aby po kontroli przewodów wentylacyjnych, spalinowych i kominowych żądać od kominiarza protokołu przeglądu. W przypadku, gdyby zdarzył się pożar będziemy dysponowali odpowiednim dokumentem dla ubezpieczyciela, że odpowiednio dbaliśmy o stan komina.

W tym roku, do 12 lutego, odnotowaliśmy już 16 tego typu pożarów!!!

mł. bryg. D. Paczesny