Łagów. Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

W niedzielę, 26 czerwca 2011 r. w Łagowie odbył się happening Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” przy udziale Państwowej Straży Pożarnej w akcji „Bezpieczne Wakacje”.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to akcja, której celem jest wypracowanie postawy dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a przez to ograniczenie liczby wypadków.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to ogólnopolska akcja podnosząca wiedzę i świadomość użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Poza instytucjami państwowymi i mediami, w akcji biorą również użytkownicy dróg: kierowcy, piesi i rowerzyści.

Zaangażowanie do projektu akcji wielu służb nadzoru ruchu drogowego i ochrony bezpieczeństwa służy z jednej stronybudowaniu zaufania między nimi a użytkownikiem drogi, z drugiej pozwala służbom ćwiczyć efektywną współpracę w sytuacjach kryzysowych.

Akcja „Bezpieczne Wakacje” uświadamia i edukuje społeczeństwo w zakresie rozsądnego i bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku.

W ramach akcji strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie przy współudziale rotowników Polskiego Czerwonego Krzyża z Gorzowa Wlkp. udzielali pomocy poszkodowanym w symulowanym wypadku drogowym samochodów osobowych.

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG PSP w Międzyrzeczu wraz z kolegami z Wodnwgo Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Oddział Świebodzin ratowali życie trzem tonącym osobom, które wypaddły do wody po kolizji kajaka z łodzią motorową na jeziorze Ciecz.

Zadaniem strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z JRG PSP Nr 2 w Gorzowie Wlkp. było zabezpieczenie miejsca wypadku busa z cysterną, uwolnienie i ewakuacja do bezpiecznej strefy podróżujących oraz likwidacja skutków wycieku przewożonego w cysternie amoniaku.

Nie zabrakło pokazów na wysokości. W tym przypadku kunszt sprawności pokazali strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG PSP Nr 1 w Zielonej Górze. Z blisko 40 metrowej wieży Zamku Joanitów, różnymi technikami (w tym na noszach) ewakuowali 3 osoby.

Galeria zdjęć

mł. bryg. Dariusz Paczesny