Lubuskie. Apel Wojewody Lubuskiego.

Apel Wojewody Lubuskiego

 Wkroczyliśmy w okres zimowy. Aura sprzyja zabawom na powietrzu, jednak pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie pozwólmy, aby najmłodsi wchodzili na zamarznięte akweny bez opieki osoby dorosłej. Wędkarze również powinni szczególnie uważać decydując się na wędkowanie pod lodem.

Pamiętajmy także, aby zabawy na śniegu odbywały się w miejscu oddalonym od ulicy tak, aby nie stwarzać zagrożenia uczestnikom ruchu drogowego. Zadbajmy o to, aby ferie zimowe były czasem spędzonym aktywnie oraz bezpieczne.

Nie zapomnijmy o odśnieżaniu dachów oraz innych płaskich powierzchni, a także o chodnikach, które pokryte warstwą lodu i śniegu mogą powodować zagrożenie dla zdrowia użytkowników.

Proszę kierowców o zwiększoną ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Minusowe temperatury sprzyjają powstawaniu gołoledzi, a wtedy nietrudno o kolizje i wypadki.

Pochylmy się również nad osobami najuboższymi oraz ludźmi starszymi, które w mroźne dni są szczególnie narażone na nadmierne wychłodzenie organizmu. Zatroszczmy się o zwierzęta – one silniej niż my odczuwają negatywne skutki mrozów.

 

Wojewoda Lubuski

Helena Hatka