Lubrza – jezioro Goszcza. Ćwiczenia – RATOWNICTWO BEZ GRANIC

28 sierpnia 2009 r. na jeziorze Goszcza w Lubrzy odbyły się ćwiczenia taktyczno bojowe z udziałem polskich i niemieckich służb ratowniczych pod nazwą „Ratownictwo bez granic”.

Państwowa Straż Pożarna oraz Federalna Służba Pomocy Technicznej (THW) wspólne ćwiczenia zrealizowała w ramach projektu „Transgraniczna działalność w zakresie zwalczania powodzi”.

Projekt ten będzie realizowany do maja 2010 r. Jest on współfinansowany przez Komisję Europejską i ma na celu zacieśnienie współpracy w dziedzinie zapobiegania katastrofom w polsko – niemieckim pasie transgranicznym.

Ćwiczenia z udziałem wielozadaniowego śmigłowca Mi 8 przyciągnął nad wodę liczne grono mieszkańców i wypoczywających w Lubrzy turystów. Zgromadzeni mogli obejrzeć widowiskowe skoki ratowników z pokładu helikoptera do wody, zjazdy po linie i przemieszczanie płetwonurków z wody na pomost.

Z ćwiczeń jako współgospodarze, bo nie można pominąć włodarzy gminy Lubrza, dzięki którym te ćwiczenia mogły się odbyć na naszym terenie. Cieszymy się ze sprawnego i bezpiecznego ich przebiegu.

Pokaz sprawności strażaków grup ratownictwa wysokościowego i wodno-nurkowego wzbudził zachwyt wśród cywilnych obserwatorów, nie tylko miejscowych, ale i turystów z kraju. Poza tym była to swoista promocja gminy.

GALERIA Z ĆWICZEŃ

mł. bryg. D. Paczesny
PSP Świebodzin