Rogoziniec. Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Piątek, 17 kwietnia 2009 r. był dniem szczególnym dla ochotniczego strażactwa powiatu świebodzińskiego…

W tym dniu po raz pierwszy eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” odbyły się na naszym terenie. Przypomnijmy, że tegoroczny turniej odbył się już po raz XXXII

Laureatów eliminacji powiatowych województwa lubuskiego gościć miał zaszczyt Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu (gm. Zbąszynek) Antoni Pawłowski.
Do Rogozińca zjechało w sumie 69 dziewcząt i chłopców rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych.

Nasz powiat reprezentowali Dominik Kozłowski i Szymon Olczyk (uczniowie szkół podstawowych), Jacek Świderski i Beniamin Bock (uczniowie gimnazjów), Karol Iwanowski i Angelika Szymandera (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych).

W uroczystym otwarciu eliminacji uczestniczyli m.in. dh Ryszard Klisowski (V-ce Prezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego OSP RP woj. Lubuskiego), dh Elżbieta Polak (Dyrektor Biura Oddziału Zarządu Wojewódzkiego), dh Leszek Parandyk (Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie), mł. bryg. Dariusz Paczesny (Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie), Jolanta Starzewska (V-ce Starosta Świebodziński), Wiesław Czyczerski (Burmistrz Zbąszynka), Jan Mazur (Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku) oraz w roli gospodarza Antoni Pawłowski.

Po części pisemnej po 5-ciu najlepszych uczestników z każdej grupy wiekowej przystąpiło do egzaminu ustnego. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Do rozstrzygnięcia konkursu wielokrotnie wymagana była dogrywka.

Walka toczyła się nie tylko o atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci rowerów, konsoli do gier PSP2 i odtwarzaczy MP4.

Walka toczyła się przede wszystkim o awans do turnieju krajowego, który w tym roku odbędzie się 31 maja w Łowiczu (woj. łódzkie).

Pomimo że, reprezentantów naszego powiatu tam nie zobaczymy, jesteśmy dumni z naszej młodzieży, której zagadnienia ochrony przeciwpożarowej nie są obojętne.

mł. bryg. Dariusz Paczesny