Świebodzin. Wypadek drogowy – ćwiczenia.

W czwartek 25 sierpnia 2005 r. około godziny 11.15 na zjeździe z ul. Łużyckiej na drogę krajową nr 3 w Świebodzinie doszło do groźnego wypadku. Samochód osobowy wjeżdżając „pod prąd” czołowo uderzył w samochód ciężarowy ciągnący przyczepę – cysternę z olejem napędowym. Na domiar złego w hamujący z tyłu autobus uderzył następny samochód osobowy. Wskutek wypadku jeden z samochodów osobowych stanął w płomieniach, cysterna się rozszczelniła, rannych zostało wiele osób. W kilka minut na miejscu zdarzenia pojawiły się służby ratownicze świebodzińskiej straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Jedna grupa strażaków uwalniała z wraków uwięzione osoby, druga pomagała zespołom karetek pogotowia w udzielaniu pomocy poszkodowanym.

Na szczęście były to kolejne ćwiczenia mające na celu doskonalenie współdziałania strażaków z pogotowiem ratunkowym.

Inscenizacja była tak perfekcyjna, że zatrzymał się przypadkowo podróżujący duchowny chcąc udzielić ostatniej posługi ciężko rannym.

Na podsumowaniu ćwiczeń wyciągnięto cenne wnioski usprawniające współdziałanie służb ratowniczych straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Ćwiczenia, z ramienia straży pożarnej obserwował kpt. lek. med. Mirosław Baraniak (koordynator działań medycznych Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp.) oraz z ramienia SP ZOZ w Świebodzinie lek. med. Agata Jarosławicka (kierownik Pogotowia Ratunkowego w Świebodzinie).

mł. bryg. Dariusz Paczesny
Rzecznik Prasowy
Komendanta Powiatowego PSP
w Świebodzinie