Świebodzin. Ćwiczenia Starosty świebodzińskiego.

W czwartek 23 czerwca 2005 r. mieszkańców Świebodzina zaniepokoiła wzmożona aktywność służb ratowniczych Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Pogotowia Energetycznego i Gazowniczego. Rano tuż przed godziną 10 kolumna samochodów na sygnałach podążała do Lubuskich Zakładów Drobiarskich S.A gdzie rozszczelnił się zbiornik z amoniakiem. Podczas uszczelniania zbiornika przez strażaków przy użyciu specjalnej poduszki zespół pogotowia ratunkowego reanimował pracownika zakładu, który stracił przytomność po kontakcie z toksycznym środkiem. Policja zaś czuwała aby na teren akcji nie dostał się nikt przypadkowy. Ratownicy nie zdążyli odpocząć a już wezwani zostali do gimnazjum w Radoszynie, gdzie jakiś desperat poinformował dyrekcję o podłożeniu bomby. Na szczęście bomby nie znaleziono. Alarm okazał się żartem jednego z uczniów, który nie zdał do następnej klasy.

Mniej szczęścia mieli pasażerowie autokaru wracającego z Przełaz. Na łuku drogi przy miejscowości Mostki doszło do zderzenia z samochodem osobowym, który po wypadku stanął w płomieniach. Rannych zostało 12 osób, w tym 4 ciężko. Strażacy i lekarze mieli pełne ręce roboty.

Na szczęście wszystkie zdarzenia były starannie wyreżyserowane. W tym dniu odbyły się praktyczne ćwiczenia doskonalące pod nazwą „Organizacja i koordynacja akcji ratunkowej po zaistnieniu na obszarze powiatu zdarzeń mających znamiona kryzysu”.

mł. bryg. Dariusz Paczesny
Rzecznik Prasowy
Komendanta Powiatowego PSP
w Świebodzinie