Świebodzin. Alarm dla dwóch.

Jak będziesz zagrożony, na pogotowie ratunkowe i straż pożarną zadzwonisz pod wspólny numer: 112. Z myślą o przyszłym wspólnym centrum powiadamiania strażacy dostali nowy sprzęt komputerowy kupiony przez starostwo. – Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców powiatu – podkreśla starosta Ryszard Szafiński. Powiatowe Centrum Powiadamiana Ratunkowego zostanie utworzone w dzisiejszej siedzibie strażaków przy ul. Cegielnianej 13. Podobne centra w krajach Unii Europejskiej działają od dawna.

Osoby potrzebujące pomocy pogotowia lub strażaków dzwonią pod wspólny numer 112. – U nas w centrum też będą działać obie te służby – zapowiada zastępca komendanta straży pożarnej st. kpt. Dariusz Paczesny. I dodaje: – Da to nam możliwość wysłania do akcji jednocześnie i strażaków, i zespołu karetki pogotowia.

Pozwoli też szybciej zadecydować, czy na miejscu potrzebna jest obecność i jednych, i drugich. A w rezultacie skróci się czas wyjazdu pomocy do osób jej potrzebujących. Centrum będzie miało możliwość bezpośredniego połączenia z pogotowiem gazowym i energetycznym oraz policją.

Na razie obowiązują stare numery: 999 (pogotowie) i 998 (straż). Jeśli dziś wybierzesz nr 112, odbierze dyżurny policji (numer na policję: 997).

PIOTR JĘDZURA
Gazeta Lubuska

Źródło: Gazeta Lubuska
– http://www.gazetalubuska.pl