Lubuskie. Manewry Ratownictwa Wysokościowego „Lubuskie 2004”.

W dniu 07 grudnia do Ośrodka Szkolenia PSP w Świebodzinie zjechali się reprezentanci poszczególnych grup specjalistycznych ratownictwa wysokościowego działających w PSP oraz przedstawiciele takich struktur jak TOPR, GOPR, Policja, PZA i goście z THW Berlina. Manewry stały się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, uwag dotyczących nie tylko samych technik ratowniczych, ale również nowinek sprzętowych. Tego typu dyskusje można było usłyszeć podczas zajęć teoretycznych, które odbyły się 08 grudnia w Ośrodku Szkolenia PSP w Świebodzinie.

Kolejne dwa dni były dla zebranych sprawdzianem umiejętności praktycznych.

W czwartek, tj. 09 grudnia ratownicy ćwiczyli na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Tu założeniem do przećwiczenia była ewakuacja poszkodowanego znajdującego się około 30 m pod ziemią w szybie jednego z bunkrów w miejscowości Pniewo.

Zastosowana przez ratowników technika alpinistyczna balansu pozwoliła w sposób możliwe najbezpieczniejszy i najwygodniejszy dla poszkodowanego ewakuować go na powierzchnię ziemi, gdzie czekał już ambulans z pełną obsadą medyczną.

W czasie kiedy jedna z grup ratowników ćwiczyła w bunkrze druga miała czas na to aby zapoznać się z historią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Duże wrażenie na obserwatorach zrobiły popłudniowe zajęcia praktyczne przeprowadzone, ostatniego dnia manewrów tj. 10 grudnia w Jemiołowie, gdzie ratownicy podzieleni na grupy działali równolegle na dwóch obiektach Stacji Przekaźnikowej „EMITEL”.

Zadaniem jednej z grup było przeprowadzenie ewakuacji poszkodowanego – pracownika stacji który na wysokości ok. 100 m nad powierzchnią ziemi prowadząc prace konserwacyjne został porażony piorunem. Tu ratownicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na obiekcie o konstrukcji kratownicowej.

Druga grupa ratowników ćwiczyła w wieży o konstrukcji betonowej, gdzie wg założenia uwięziony został człowiek i zachodziła potrzeba udzielenia mu pomocy medycznej i ewakuowania go na zewnątrz.

Rzecznik Prasowy KW PSP Gorzów Wlkp.
rzecznik@straz.gorzow.pl

Źródło: KW PSP Gorzów Wlkp.
http://straz.gorzow.com.pl