Sieniawa. Pożar suszarni w Kopalni Węgla Brunatnego.

W dniu 10 stycznia 2021 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru suszarni w Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzinie, OSP Żelechów oraz OSP Jemiołów.

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w hali, w której odbywa się proces suszenia węgla brunatnego występuje silne zadymienie, które wydobywało się z szafy elektrycznej oraz silnika elektrycznego będącego elementem ciągu technologicznego.

Działania zastępów polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w obiekcie przy pomocy przeciwpożarowego wyłącznika prądu, podaniu prądu wody w natarciu na palące się maszyny elektryczne oraz nagrzane stalowe elementy konstrukcyjne hali w miejscach nad elementami elektrycznymi, które zostały objęte pożarem. Ogniska pożaru namierzano przy użyciu kamery termowizyjnej. W takcie działań podjęto decyzje o podaniu piany ciężkiej, a następnie piany sprężonej CAFS. Pokryto nią całą powierzchnię hali zagrożoną pożarem. Działania przyniosły skutek i pożar został zlokalizowany.