Świebodzin. Pożar stropu drewnianego na poddaszu budynku.

W dniu 19 grudnia 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru stropu na poddaszu budynku mieszkalnego. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzinie.

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na poddaszu panuje silne zadymienie, a dym wydobywał się spod drewnianej podłogi. W pierwszej kolejności kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o ewakuowaniu wszystkich mieszkańców budynku, którzy przed przybyciem pojazdów gaśniczych zostali w swoich mieszkaniach. Następnie, celem dotarcia do ogniska pożaru, konieczne było wykonanie otworu o wymiarach ok. 2m x 2m przy użyciu piły ratowniczej i „sprzętu burzącego”. Dzięki niemu odnaleziono ognisko pożaru, które następnie zostało ugaszone.

Działania zastępów polegały również na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w budynku oraz przewietrzeniu pomieszczeń. Po ugaszeniu pożaru, budynek sprawdzono pod względem obecności tlenku węgla, przy użyciu detektorem wielogazowego.