VI Manewry w Ratownictwie Medycznym pt. „KORONA”.

W dniu 12 września 2020 r. na terenie Gminy Świebodzin odbyły się VI Manewry w Ratownictwie Medycznym pt. „KORONA” dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego z terenu powiatu świebodzińskiego.

Uczestnicy przeprowadzonych manewrów ratowniczych musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, m.in.:

 • zatamowanie krwotoku w amputacji urazowej,
 • wdrożenie postępowania przeciw wstrząsowego,
 • postępowanie z poszkodowanym podtopionym w stanie hipotermii,
 • postępowanie z poszkodowanym ze zmiażdżeniem kończyn,
 • postępowanie z poszkodowanym po wypadku komunikacyjnym, urazy wielonarządowe,
 • postępowanie z poszkodowanym z drążącym urazem klatki piersiowej,
 • postępowanie z poszkodowanym bez funkcji życiowych, RKO,
 • postępowanie z poszkodowanym po ekspozycji na środki chemiczne,
 • postępowanie z dzieckiem nieoddychającym.

Zajęcia, które odbyły się w dniu 12 września miały charakter warsztatowy. Ich celem było doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

EPIZODY:

Numer scenki Nazwa scenki  Opis założenia/ Stan poszkodowanego
1 „MAMA”– WOS Kwarantannie poddano kobietę w 34 tygodniu ciąży i jej konkubenta. W 6 dniu izolacji kobieta zgłosiła złe samopoczucie i straciła przytomność. Zgłaszającym jest agresywny słownie konkubent, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu
Stan poszkodowanej: oddech 16/min tętno 102/min, nieprzytomna, po ułożeniu na lewym boku, i uniesieniu nóg poszkodowana stopniowo odzyskuje świadomość.
2 SAMOBÓJ Ojciec zabrał dziecko na weekend i zaginął. Rodzina twierdzi że leczył się psychiatrycznie i miał myśli samobójcze. Dziecko ostatnio widziane z ojcem na wiadukcie kolejowym 1godz temu ma ok 6 miesięcy.
Ojciec: nieprzytomny oddech: brak; krążenie: brak. Po rozpoczęciu RKO i poluzowaniu sznura brak pozytywnej odpowiedzi na resuscytację

Dziecko: niemowlę zaginione, funkcje życiowe: przytomne płaczące oddech: oddech 20; tętno: 120 wychłodzone!

3 WYPADEK W wyniku zasłabnięcia kierowcy pojazdu dochodzi do potrącenia rowerzysty.
Stan kierującego samochodem- przytomny (Poszkodowany podróżował samochodem, kiedy zaczął odczuwać drętwienie lewej strony ciała.  Doprowadziło to do najechania na kierującego rowerem. Kontakt z pacjentem utrudniony, problemy z przełykaniem, Parametry życiowe: oddech 4/ 10 sek. Tętno na obwodzie 14/10sek. bełkotliwa mowa, osłabiona lewa połowa ciała, zaburzenia widzenia, asymetria twarzy.

Rowerzysta- (parametry: drogi oddechowe drożne, ale dopiero po ręcznej stabilizacji głowy przez ratownika , oddech – 5/10sek; tętno 20/10sek niewyczuwalne na obwodzie) skóra blada i spocona, nawrót kapilarny wydłużony, stan poszkodowanego wskazuje na wstrząs hipowolemiczny. W badaniu urazowym złamanie podudzia prawego oraz twarde powłoki brzuszne sugerujące krwotok wewnętrzny.

4 SPACEROWICZ Poszkodowanym jest pieszy, który chcąc skrócić drogę wpadł do niezabezpieczonego wykopu
Parametry poszkodowanego: Zaburzenia świadomości, oddech 2/10 sek, tętno 12/10 sek. W badaniu podejrzenie złamania miednicy, oraz uraz kręgosłupa.
5 „MÓJ SYNEK” ZAŁOŻENIE: Dramatyczne wezwanie, które wpłynęło do centrum powiadamiania ratunkowego brzmiało: Ratunku mój 5-cio miesięczny synek jest cały siny i nie oddycha. Dyspozytor do zdarzenia zadysponował najbliższą karetkę i ze względu na czas dojazdu miejscowe OSP.
Parametry życiowe: Niemowlę sine nieprzytomne, nie reaguje na bodźce, z wywiadu matka podawała leki w atomizerze, który wypadł jej z ręki prosto w usta niemowlęcia. Ciało obce niewidoczne
6 POŻAR Zadymienie budynku mieszkalnego, zgłaszający stwierdził że w środku może znajdować się osoba poszkodowana. Podczas działań dochodzi do NZK jednego ze strażaków
Parametry: nieprzytomny, drogi oddechowe bez ciał obcych do udrożnienia, konieczne, brak oddechu i oznak krążenia
7 WYBUCHOWY GRILL W trakcie grillowania doszło do wybuchu małej butli turystycznej z gazem.  Poszkodowana osoba dorosła została raniona odłamkami. Jeden z nich wbił się w bark i wystaje drugi ranił poszkodowanego w udo w winku czego silnie krwawi.
Poszkodowany nieprzytomny z własnym oddechem 20/min, tętno 145/min, nawrót kapilarny 2s.skóra wilgotna, reaguje na ból. Przy próbie włożenia rurki  odruch wymiotny. Silny krwotok w miejscu wcześniejszego ucisku (wewnętrzna strona uda) Krwotok ustępuje po założeniu stazy.
8 TURYSTA WODNY W wyniku bójki pokłóconych wędkarzy jeden z mężczyzn wypadł z łodzi. Jest ubrany w kamizelkę ratunkową ale nie umie pływać.
Stan poszkodowanego: przytomny, oddech 4/10sek, tętno: 17/10 sek, widoczne liczne urazy głowy i złamana podczas urazu noga

W tym roku swoje umiejętności sprawdzało 10 zespołów:

 • OSP Jemiołów,
 • OSP Rzeczyca,
 • OSP Zbąszynek,
 • OSP Dąbrówka Wlkp.,
 • OSP Niekarzyn,
 • OSP Podła Góra,
 • OSP Szczaniec,
 • OSP Lubrza.

Oceną i poradami podczas ćwiczeń zajęli się doświadczeni strażacy Komendy i JRG.