Doskonalenie organizacji prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego.

W dniu 30 czerwca 2020 r. na jeziorze Niesłysz w miejscowości Niesulice odbyły się ćwiczenia doskonalące organizację prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie specjalistycznym w przypadku wydobycia łodzi wiosłowej z dna jeziora na głębokości ok 10 metrów.

Głównym celem organizowanego ćwiczenia było:

 • przypomnienie wiadomości na temat posiadanego sprzętu do nurkowania (budowa, zasada działania, możliwości obsługi),
 • wyrobienie nawyków sprawnego posługiwania się posiadanym sprzętem,
 • zapoznanie ratowników z bezpieczeństwem podczas ćwiczeń nurkowych,
 • zapoznanie ratowników z zasadami bezpieczeństwa podczas działań SGRW-N,
 • zapoznanie się z warunkami prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego na akwenie podczas podnoszenia z dna jeziora trzymetrowej łodzi wiosłowej,
 • zapoznanie ratowników z występującymi zagrożeniami,
 • sprawdzenie przygotowania strażaków ratowników z JRG PSP w Świebodzinie wchodzących w skład SGRW-N „Centrum” COO do prowadzenia działań z ratownictwa wodnego na poziomie specjalistycznym,
 • doskonalenie współdziałania oraz asekuracji ratowników podczas prowadzonych działań nurkowych,
 • doskonalenie umiejętności w zakresie użycia sprzętu specjalistycznego,
 • doskonalenie funkcyjnych w trafnym i szybkim podejmowaniu decyzji oraz ich realizację,
 • opracowywanie koncepcji rozwiązywania problemów powstałych w czasie prowadzenia działań na akwenie,
 • doskonalenie umiejętności w zakresie bezbłędnego porozumiewania się pod wodą dwóch i więcej nurków.
 • sprawdzenie znajomości zasad bhp podczas prowadzenia działań na akwenie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku nieszczelności trzymetrowej łodzi wiosłowej dochodzi do jej zatopienia na głębokości około 10 metrów. Dwie osoby płynące łodzią opuściły ją przed przybyciem SGRW-N COO i patrolu Policji dopływając do linii brzegowej. Miejscem podjętych działań jest jezioro Niesłysz z dojazdem od ośrodka wypoczynkowego „PROWODROLU” od miejscowości Niesulice. Na prośbę dyspozytora KP Policji w Świebodzinie do zdarzenia zostaje zadysponowana grupa nurków z JRG PSP w Świebodzinie wchodząca w skład SGRW-N „Centrum” COO w celu ustalenia lokalizacji i wyciągnięcia łodzi wiosłowej z dna J. NIesłysz.

 • Informację sporządził: mł. bryg. Dariusz Kałużny
 • Informację zamieścił: kpt. mgr inż. Sebastian Piotrowski

Ponadto przypominamy o podstawowych zasadach zachowania się nad wodą.

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Rady dla wypoczywających nad wodą

 1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
 2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
 3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
 4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
 7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
 8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
 9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
 11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
 12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
 14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
 17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
 18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
 19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
 20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
 21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
 23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
 24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

 [Źródło: https://www.straz.gov.pl/porady/Bezpieczny_wypoczynek_nad_woda]