Świebodzin. Pożar w Lubuskim Centrum Ortopedii.

W dniu 23 marca 2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące zadymienia w Lubuskim Centrum Ortopedii. Do zgłoszenia zostały zadysponowane zastępy z JR-G Świebodzin.

Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia ratownicy udali się w miejsce, gdzie powstawało zadymienie. Pracownicy poradni wskazali kratkę wentylacyjną na pierwszym piętrze. Przed przybyciem zastępów Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy poradni rozpoczęli ewakuację zagrożonego budynku. Ewakuowano w sumie 70 osób. Poza wydobywającym się dymem ze wskazanej kratki wentylacyjnej, w obiekcie nie panowało zadymienie.

Działania zastępów polegały na przeprowadzeniu rozpoznania całego budynku celem odnalezienia przyczyny wydobywania się dymu oraz odnalezienie ewentualnego źródła ognia. Po ustaleniu miejsca i wycięciu otworu rewizyjnego w suficie okazało się, że w tej przestrzeni znajdują się żarzące elementy stropu. Po uwidocznieniu źródła ognia Strażacy dokonali rozbiórki palących się desek, a następnie podali prąd proszku na palące się elementy. Po rozebraniu i dogaszeniu elementów stropu, sprawdzono kanał wentylacyjny za pomocą kamery termowizyjnej. Po całkowitym ugaszeniu pożaru działania zakończono.