Zestaw do prania i konserwacji ubrań specjalnych uruchomiony!

Nowoczesny zestaw do prania, impregnacji i dezynfekcji oraz suszenia ubrań specjalnych w świebodzińskiej jednostce ratowniczo-gaśniczej został uruchomiony.

Zestaw składa się z pralki bębnowej wyposażonej w automatyczny system ważenia wsadu i automatyczne dostosowywanie ilości potrzebnej ilości wody oraz energii do przeprowadzenia cyklu prania. Urządzenie posiada dedykowane programy do prania i wyposażone jest w zestaw 4. zewnętrznych pomp automatycznie dozujących chemiczne środki piorące dla ubrań specjalnych stosowanych w Państwowej Straży Pożarnej, tj. alkaliczne środki wspomagające pranie, bazowe środki piorące, środki impregnujące i środki dezynfekujące.
Drugim elementem zestawu jest suszarka bębnowa z system pomiaru wilgotności chroniącym przed przesuszeniem obrabianych wyrobów.
Trzeci element zestawu stanowi suszarka szafowa. Wyposażona jest ona w wieszaki umożliwiające jednoczesne suszenie 2. kompletów specjalnych ubrań strażackich i rękawic. Konstrukcja wieszaków zapewnia przepływ powietrza także przez środek suszonych ubrań (kurtkę i spodnie). W dolnej części urządzenia znajduje się ażurowa półka umożliwiająca suszenie np. butów lub innej drobnej odzieży.

Podstawowym procesem nowoczesnego prania wodnego i odwadniania ubrań, szczególnie specjalnych jest wykonanie całego cyklu operacji w jednym urządzeniu (pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie z podwirowaniem i wirowaniem końcowym, dezynfekcja i impregnacja). Skraca się w ten sposób czas obróbki pranego asortymentu. Ponadto pralnico-wirówki przyczyniają się do zmniejszenia ilości zużytej w procesie wody, oszczędności energii elektrycznej oraz zużywanych środków piorących a tym samym ochrony środowiska naturalnego.

Do drobnych przepierek pozostawiono tradycyjną pralkę automatyczną.

Zakup maszyn o wartości 56 000 zł. nie byłby możliwy bez wsparcia lokalnych samorządów, od których pozyskaliśmy 16 850 zł. Pozostałą kwotę 39 150 zł. zfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Serdecznie dziękujemy Gminie Zbąszynek, Lubrza i Łagów.