Bezpiecznych ferii nad jeziorem ciąg dalszy.

Kontynuując program bezpiecznych ferii nad wodą 20 lutego 2018 r. udaliśmy się na zamarznięte jezioro Łagowskie. Dołączyli do nas druhowie pobliskich jednostek OSP z Jemiołowa, Toporowa i Poźrzadła.

Zajęcia były doskonałym sprawdzianem umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na poziomie podstawowym dla jednostek OSP podczas zdarzeń na obszarach zalodzonych.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków – ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

Ćwiczenia przyniosły zapewne korzyści dla obserwujących, gdyż mogli dowiedzieć się jak się zachować w przypadku, gdzie będą musieli samodzielnie udzielić pomocy.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach. Podczas pomocy poszkodowanemu nigdy nie podchodźmy blisko załamanego lodu. W tym miejscu lód jest już mocno naruszony i podatny na dalsze pęknięcia. Podczas pomocy nie należy stać na nogach, połóżmy się na brzuchu i czołgajmy w kierunku poszkodowanego. Gdy leżymy, ciężar naszego ciała rozkłada się po większej powierzchni lodu, dzięki czemu daje nam to większą pewność, że lód się pod nami nie załamie. Do wydobycia poszkodowanego możemy użyć przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu gałęzi, szalika czy samek.

Oczywiście w takiej sytuacji należy bezwzględnie niezwłocznie powiadomić służby ratownicze dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 998.