Świebodzin. Pożar w piekarni.

W dniu 9 marca 2015 r. siedem zastępów gasiło pożar w jednej ze świebodzińskich piekarni.

Pożar został zauważony około godziny 21.10 przez pracowników zakładu. Przystąpili oni do próby ugaszenia ognia przy pomocy gaśnic. Jednocześnie właściciel wezwał na pomoc straż pożarną.

Dyżurny zadysponował dwa zastępy gaśnicze i podnośnik hydrauliczny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że zapaleniu uległy składowane na rozgrzanym piecu do wypieku pieczywa plastikowe skrzynki. Pracownicy nie zdołali samodzielnie go ugasić. Istniało także duże prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się ognia na drewniany strop nad piecem. Zadysponowano kolejne siły i środki.

Akcja była bardzo utrudniona. Wewnątrz hali panowało duże zadymienie znacznie ograniczające widoczność. Po przygaszeniu skrzynek można było dostać się na kondygnację nad piecem. Przypuszczenia się sprawdziły. Przy użyciu kamery termowizyjnej lokalizowano zarzewia ognia, który rozprzestrzeniał się w przestrzeni stropu wykonanego z desek, który na szczęście wypełniony był gliną, co znacznie opóźniało rozwój pożaru.

Działania zakończono 20 minut po północy. W akcji zaangażowanych było 29. strażaków. Zmagania jednostki ratowniczo-gaśniczej ze Świebodzina wspierali druhowie ochotniczych straży pożarnych z Niekarzyna, Ołoboku, Rusinowa i Szczańca.