Świebodzin. Wywrotka chłodni na rondzie.

Do kolejnego zdarzenia, w którym kierujący doprowadza do wywrócenia ciężarówki na rondzie, doszło w czwartek 5 marca 2015 r.

Kilkanaście minut po godzinie 15.tej dyspozytor stanowiska kierowania świebodzińskiej straży pożarnej telefonicznie otrzymał informację o przewróceniu się ciągnika siodłowego z naczepą typu chłodnia na skrzyżowaniu drogi krajowej 92 i ulicy Wojska Polskiego w Świebodzinie.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy świebodzińskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Po kilku minutach ratownicy byli już na miejscu zdarzenia. Stwierdzono, że do „wywrotki” zestawu doszło na zewnętrznym pasie ronda. Kierowca opuścił kabinę przed przybyciem zastępów o własnych siłach i nie wymagał pomocy medycznej.

Podczas rozpoznania okazało się, że ze zbiornika paliwa agregatu chłodniczego wycieka olej napędowy. Strażacy natychmiast przystąpili do ograniczenia skutków wycieku wykorzystując do tego celu sorbent i przepompowania paliwa do głównego zbiornika. W sumie przepompowano około 140 litrów oleju napędowego. Na szczęście nieszczelność nie była duża i sorbent wchłonął niewielką ilość wycieku.

Wywrócona chłodnia zawierała 22 tony świeżego mięsa. Ze względu na brak służby weterynaryjnej odstąpiono od jej otwarcia. Kierowca powiadomił właściciela firmy, który zajął się dalszymi czynnościami związanymi z przeładunkiem i usunięciem ciężarówki z ronda.

Wszystko wskazuje na to, iż przyczyną była nadmierna prędkość pojazdu podczas pokonywania ronda.