Osy i szerszenie… Bądź ostrożny.

Od dłuższego czasu osy i szerszenie stały się prawdziwą zmorą. Ich użądlenia są bardzo bolesne. Mogą stać się także niebezpieczne. W trudniejszych przypadkach po ukąszeniu może dojść do trudności z oddychaniem i spadku ciśnienia, zasinienia i utraty przytomności. Takie objawy występują przede wszystkim u osób uczulonych na ich jad.

Lekarze przypominają, że jeżeli dojdzie do ukąszenia i wystąpi obrzęk oraz zaczerwienienie, które szybko postępują, należy jak najszybciej udzielić takiej osobie pomocy medycznej. Osoby uczulone powinny mieć przy sobie zawsze odpowiednie leki, np. zastrzyki z adrenaliny.

Powinniśmy pamiętać, że osa czy szerszeń nie zaatakuje nas sam. Najlepszą formą obrony przed tymi owadami jest schodzenie im z drogi. Jeśli w pobliżu naszego domu jest gniazdo os czy szerszeni, należy unikać kontaktu z nimi. Na szczęście słychać je już z daleka, tak głośno buczą. Zaatakować mogą tylko rozzłoszczone, na przykład kiedy będziemy je drażnić lub próbować usunąć gniazdo bez fachowej pomocy.

Najgroźniejsze jest użądlenie w jamie ustnej. Bezpośrednie użądlenie w język lub dziąsła powoduje działanie jadu na śluzówkę jamy ustnej, języka czy przełyku i jest bardzo niebezpieczne dla każdego gdyż może grozić uduszeniem. Może się to zdarzyć, gdy przypadkiem, wraz z pożywieniem, owocem, lizakiem, pieczywem posmarowanym dżemem, i tym podobne, małe dziecko lub dorosły, włoży do ust owada. Niezbędna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska.

Zanim przyjedzie pogotowie miejsca użądlenia można obłożyć zimnym kompresem (lodem) lub płynem antyhistaminowym, okładem z octu, posmarować miejsce użądlenia kremem antyseptycznym, jeżeli wystąpią rozległe reakcje miejscowe (silny obrzęk, zaczerwienienie) wskazane jest podanie leków przeciwzapalnych (aspiryna) lub preparatów odczulających (wapno musujące, leki antyhistaminowe).

U alergików po użądleniu mogą wystąpić trudności z oddychaniem, kurcze mięśni, wysypka, bóle brzucha, opuchlizna – wtedy w porozumieniu z lekarzem należy podawać wapno, preparaty antyhistaminowe, adrenalinę.

U osoby silnie pożądlonej mogą też wystąpić omdlenia i wymioty, które mogą doprowadzić do zapaści, a nawet śmierci. Gdy ma miejsce gwałtowna reakcja anafilaktyczna (reakcja alergiczna dotyczącą jednocześnie kilku narządów zwykle: układu krążenia, płuc, skóry), pomoc musi być udzielona bezzwłocznie gdyż liczy się każda minuta. Natychmiast należy wzywać pomoc lekarską, ofiary nie należy pozostawiać bez intensywnej opieki gdyż utrata przytomności może wystąpić nagle i niespodziewanie. Najlepszym lekiem jest adrenalina, która musi być podana natychmiast, z którą osoby podatne na występowanie anafilaksji nie powinny się rozstawać.

Aby zniechęcić owady do zakładania gniazd, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami przeciw owadom. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć pojedynczych osobników szukających miejsca na gniazdo, trzeba je zniszczyć, zanim założą kolonię.

Na terenie powiatu świebodzińskiego od maja w usuwaniu gniazd niebezpiecznych owadów jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały już 42 razy.

mł. bryg. D. Paczesny
PSP Świebodzin