Nadeszły ferie. Strażacy radzą.

Nadeszły ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży jest to czas szczególnie radosny z tego względu, że przede wszystkim jest to czas wolny od zajęć lekcyjnych, jest to czas wyjazdów, spotkań i zabaw na świeżym powietrzu.

Jednak zima jest okresem niosącym ze sobą specyficzne zagrożenia. Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii jest bardzo ważnym zagadnieniem, dlatego też, jak co roku przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zimowego wypoczynku.

1. Zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

2. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

3. Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym! Zimą szybko zapada zmrok!

4. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

5. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

6. Rzucając śniegowymi kulkami zwróć uwagę czym, gdzie i w kogo rzucasz np. nie mogą to być przechodnie, okna lub przejeżdżające samochody – zaskoczony może stracić panowanie i spowodować wypadek. Kulka śniegowa powinna być miękka i nie zawierać twardych, ostrych przedmiotów. Nigdy nie celuj w głowę!

7. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!

8. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym!

10. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze!

11. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne!

12. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!

13. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych opiekunów !!!

Wszystkim dzieciom życzymy wesołych i bezpiecznych ferii a rodzicom
i opiekunom jak najmniej stresów z nimi związanych.

mł. bryg. D. Paczesny