Świebodzin. Ćwiczenia w szpitalu

W piątek 24 października 2008 r. tuż po godzinie 11 rano dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie odebrał od dyrekcji NZOZ „Nowy Szpital” w Świebodzinie informację o pożarze na oddziale chirurgicznym.

Na ratunek natychmiast ruszyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Świebodzinie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rusinowie. Po niespełna trzech minutach na miejscu pożaru był już pierwszy wóz strażacki.

Na szczęście były to tylko kolejne ćwiczenia zgrywające straży i służb ratowniczych powiatu świebodzińskiego.
Szpital jest obiektem „obsługującym” chorych nie tylko naszego powiatu. Mając na uwadze bezpieczeństwo hospitalizowanych wskazanym było rzeprowadzenie praktycznej symulacji akcji ratowniczej w przypadku powstania ewentualnego zagrożenia w tym miejscu.

Zanim jednak dyżurny odebrał sygnał o pożarze w obiekcie rozlokowano pozorantów, którzy odgrywali rolę poszkodowanych. Po przyjeździe strażacy zastali całkowicie zadymiony oddział na którym na pomoc oczekiwali pacjenci.

Do akcji ratownicy wkroczyli ubrani w aparaty umożliwiające oddychanie. Tylko dzięki specjalnej kamerze termowizyjnej, która „wyczuwa” ciepło w miejscach gdzie w ciemności oko ludzkie jest bezradne lokalizowali poszkodowanych.

Po co to zamieszanie?

Szpital jest obiektem użyteczności publicznej. Tylko podczas takich ćwiczeń możemy sprawdzić sprawność współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Pogotowia Gazowego i Energetycznego. Jest to także najlepszy, bo praktyczny sposób sprawdzenia dróg dojazdowych do obiektu, zabezpieczenia wodnego do celów gaśniczych oraz sprzętu pożarniczego.

mł. bryg. Dariusz Paczesny