Niemcy. Dni Otwartych Drzwi w Brandenburskiej Szkole Pożarniczej.

W sobotę 13 września 2008 r. Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie wziął udział w Dniu Otwartych Drzwi w Brandenburskiej Szkole Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami (LSTE) w Eisenhuttenstadt (Niemcy). Jest to cykliczna, organizowana raz na trzy lata impreza ciesząca się dużym zainteresowaniem wszystkich służb ratowniczych Brandenburgii, na której można porozmawiać z niemieckimi partnerami a także nawiązać nowe kontakty.

W programie uroczystości były min. pokazy technik ratowniczych polskich i niemieckich grup ratownictwa wysokościowego a także wspólna akcja ratowania ofiar wypadku kolejowo – samochodowego, gaszenia pożaru lasu przy użyciu helikoptera, sposobów podejmowania z wody topielca, i wiele innych włącznie z występem Brandenburskiej Orkiestry Dętej Furstenwalde. Była także możliwość zwiedzenia szkoły i miejscowego muzeum pożarnictwa.

Na 12 hektarowym przyszkolnym poligonie brandenburskiego ośrodka chyba nie ma zdarzenia (przy których konieczna jest pomoc strażaków) którego nie można byłoby zaaranżować. Do ćwiczeń jest tu odcinek linii kolejowej i autostrady, sztuczny zbiornik wodny, komora dymowa, wspinalnia i wiele innych stanowisk, których trudno zliczyć.

mł. bryg. D. Paczesny