Łagów. Międzynarodowe ćwiczenia specjalistycznych grup ratownictwa wodnego.

W dniach 27 – 30 sierpnia 2008 r. na terenie powiatu świebodzińskiego w miejscowości Łagów odbyły się ćwiczenia polskich i niemieckich grup specjalistycznych ratownictwa wodnego. Ćwiczenia, w których uczestniczyli strażacy płetwonurkowie z niemieckiego Grunheide, Państwowej Straży Pożarnej z Gorzowa Wlkp., Międzyrzecza, Nowej Soli, Zielonej Góry i Świebodzina zorganizowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. w ramach transgranicznej współpracy polskich i niemieckich straży pożarnych.

Zadaniem płetwonurków była ewakuacja osób z zalanego podwodnego tunelu na głębokości około 10 metrów, uszczelnianie uszkodzonego pod wodą rurociągu a także pływanie na orientację z wykorzystaniem sprzętu nawigacji podwodnej.

Ćwiczenia zakończone zostały w niedzielę 31 sierpnia Mistrzostwami Województwa Lubuskiego Strażaków Płetwonurków. W zawodach, których celem było sprawdzenie stopnia wyszkolenia strażaków – płetwonurków, podnoszenie kwalifikacji poprzez rywalizację sportową i popularyzację nurkowania udział wzięli wszyscy uczestnicy zgrupowania.

W kategorii indywidualnej bezkonkurencyjny okazał się Łukasz Januszewicz reprezentujący Komendę Miejską PSP w Zielonej Górze, drugie miejsce wywalczył Jerzy Ratkiewicz z Międzyrzecza. Reprezentant Świebodzina Grzegorz Górka uplasował się na miejscu trzecim.

Lepiej poszło w konkurencji grupowej, w której reprezentacja Świebodzina w składzie Wojciech Dudziński, Grzegorz Górka i Paweł Skrzypczak zajęła drugie miejsce ustępując jedynie strażakom z Międzyrzecza. Trzecie miejsce wywalczyli płetwonurkowie z KM PSP w Gorzowie Wlkp.

Puchary, medale i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczył Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. st. bryg. Zenon Zajdlic oraz Komendant Powiatowy PSP w Świebodzinie st. bryg. Zygmunt Rogowski.

mł. bryg. Dariusz Paczesny