Świebodzin. Ćwiczenia specjalistycznych grup ratownictwa Wysokościowego.

W dniach 18 – 21 września 2007 r. na terenie powiatu przeprowadzone zostały ćwiczenia polsko – niemieckich specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego „Świebodzin 2007”. Ćwiczenia, których celem było doskonalenie technik ratowniczych, odbyły się na obiekcie stacji przekaźnikowej „EMITEL” w Jemiołowie, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie (powiat międzyrzecki) oraz wiaduktu kolejowego w Łagowie.

W pierwszym dniu ćwiczeń w Jemiołowie zadaniem ratowników była ewakuacja pracowników, z których jeden zasłabł na metalowym maszcie na wysokości około 100m. a drugi uległ wypadkowi w betonowej wieży o wysokości blisko 80 m.

W Pniewie z jednego z szybów windowych byłego obiektu wojskowego podejmowali poszkodowanych z urazami kręgosłupa z głębokości prawie 30m.

W Łagowie przyszło im ewakuować 3 osoby z bardzo wysokiego mostu kolejowego.

W ćwiczeniach uczestniczyło 19 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 15 strażaków z Niemiec oraz dwuosobowa ekipa GOPRu.

Tej rangi ćwiczenia organizowane są na terenia powiatu już od 2004 roku. Stanowią one okazję do wymiany doświadczeń, uwag dotyczących technik ratowniczych oraz „nowinek sprzętowych”.

mł. bryg. Dariusz Paczesny