Żagań. Ćwiczenia strażaków.

Około 750 strażaków z kilku krajów, w tym ratownicy z grup wysokościowych i poszukiwawczo-ratowniczych, podnosi poziom umiejętności na poligonie wojskowym w Żaganiu. W szkoleniu obok polskich strażaków zawodowych uczestniczą ich koledzy z Estonii, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji i Szwecji. W roli obserwatorów na poligon przyjechali także Litwini, Słoweńcy i Ukraińcy. Międzynarodowy charakter ćwiczeń pozwala na wymianę doświadczeń, poznawanie procedur i przełamywanie barier językowych. „Sprawia to, że strażacy z różnych krajów mogą skuteczniej działać we wspólnych akcjach np. takich jak po trzęsieniach ziemi w Turcji, czy też w Iranie” – powiedział Dariusz Żołądziejewski z Państwowej Straży Pożarnej.

Szkolenie rozpoczęły czterodniowe egzaminy dla polskich strażaków przewodników i ich psów z grup poszukiwawczo-ratowniczych, których głównym zadaniem jest odnajdowanie ludzi w ruinach np. po trzęsieniach ziemi lub katastrofach budowlanych.

Egzaminowi kończącemu kilkuletnie szkolenie poddano ponad 20 psów, które pomagają nam w takich akcjach. Rola tych zwierząt jest nie do przecenienia. Niejednokrotnie ich umiejętności ratują ludzkie życie” – powiedział Żołądziejewski.Od poniedziałku wspólnie z kolegami z innych państw polscy strażacy będą przeprowadzać ćwiczenia z zakresu prowadzenia różnych akcji m.in. oszukiwania ludzi w rumowiskach, likwidacji skutków katastrof, gaszenia pożarów i innych elementów służby.

„Poligon w Żaganiu jest idealnym miejscem do przeprowadzania symulacji rzeczywistych wydarzeń. Od pracy w palących się budynkach, poprzez wybuchy i inne wydarzenie nie do zainscenizowania w innych miejscach. To sprawia, że ćwiczenia oddają niemal w stu procentach rzeczywistość przez co szkolenie jest pełne” – powiedział Żołądziejewski.

W ćwiczeniach wykorzystywany jest pełen przekrój sprzętu strażackiego – samochody dowodzenia, średnie i ciężkie samochody gaśnicze, specjalistyczne samochody ratownictwa technicznego na śmigłowcu kończąc. Organizowane przez Komendę Główną PSP szkolenie zakończy się 30 maja.

Źródło: Radio Zachód
(PAP) 2004-05-23 23:55